Wraz z ewolucją marketingu politycznego zmianom ulegała także sama kampania wyborcza, która stopniowo dostosowywała się do nowych wymagań, a także zaczęła korzystać z nowych narzędzi i technik. Niejednokrotnie zmiany te były uwarunkowane rozwojem techniki, a także unowocześnieniem środków masowego przekazu, które dawało możliwość dotarcia do szerszego grona wyborców. W latach 60. i 70. kampania wyborcza cechowała się słabym stopniem przygotowania, na co wpłynęło małe znaczenie telewizji i Internetu w walce o głosy wyborców. Bezpośredni kontakt z elektoratem był najczęściej stosowaną formą pozyskiwania ich głosów. Duży postęp dokonał się w latach 70. i 80. kiedy to kampania wyborcza była już dobrze przygotowana i skoordynowana. Nie do przecenienia jest tu rola telewizji, która stała się strategicznym środkiem i umożliwiła zaprezentowanie kandydata w zupełnie nowy sposób. To wtedy także powstały profesjonalne sztaby wyborcze. Kampania wyborcza w latach 90. zmieniła swoje oblicze ze względu na podejście do odbiorców, bowiem teraz nacisk położono na dotarcie do pojedynczego obywatela.
poniedziałek, 28 grudnia 2009
Jak zmieniała się kampania wyborcza ?
środa, 23 grudnia 2009
Kampania wyborcza a marketing polityczny
czwartek, 17 grudnia 2009
Kampania wyborcza – giełda programów i obietnic
Podejmowanie decyzji przez większość obywateli oraz swoboda wyborów to najważniejsze cechy ustroju demokratycznego, o który wiele państw walczyło tak długo i zawzięcie. Tam gdzie proces wyborczy przebiega w sposób demokratyczny powszechnym zjawiskiem jest marketing polityczny, którego bardzo ważnym elementem są wybory i związana z nimi kampania wyborcza. I chociaż jest to pojęcie znane społeczeństwu, to jednak warto przyjrzeć się jej dokładniej, bowiem kampania wyborcza to dla partii polityczne „być albo nie być”.
Kampania wyborcza to prosta definicja
Wszelkie definicje są ze swej natury przeważnie rozbudowane i skomplikowane. Kampania wyborcza daje się jednak zdefiniować prosto i przystępnie. Trzeba jednak zaznaczyć, iż istnieją dwa aspekty tego pojęcia. Po pierwsze kampania wyborcza to ogół wszelkich środków, które są wykorzystywane przez specjalistów od marketingu politycznego do promowania partii lub polityka w okresie przedwyborczym, tak by wyborca zagłosował na tą, a nie inną osobę lub partię. Tak rozumiana kampania wyborcza sięga po szereg narzędzi stosowanych w reklamie i marketingu handlowym. Istotne jest jednak także drugie rozumienie tego pojęcia, gdzie kampania wyborcza to ustawowo unormowany okres na przygotowanie i przeprowadzenie wyborów parlamentarnych, samorządowych, prezydenckich oraz referendum.